Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy o produktywności

Autorytet, czyli jak podejmujesz decyzje?

O autorytecie i strategii

Podążaj za swoją strategią i autorytetem” to zdanie usłyszysz bardzo często studiując materiały na temat Human Design, ale także podczas sesji odczytowych. Przypomnę, strategia to sposób, w jaki jesteś zaprojektowana do interakcji ze światem, a autorytet to proces podejmowania decyzji.

Powodem, dla którego słyszysz „podążaj za swoją strategią i autorytetem”, jest to, że jest to fundamentalna wiedza, której stosowanie w życiu przynosi największą zmianę, a w konsekwencji życie w zgodzie ze sobą, ze swoim projektem. Kiedy będziesz podążać za swoją strategią powiązaną z twoim typem i podejmiesz decyzje zgodnie z Twoim autorytetem, napotkasz w życiu znacznie mniejszy opór, pojawi się radość i przepływ.

Latarnia morska

Pomyśl o swoim projekcie Human Design jak o latarni morskiej. Promień światła wychodzący z latarni, który wciąż wzywa Cię do domu, do życia w zgodzie ze sobą, to Twoja strategia i autorytet. Podążając za swoją strategią i autorytetem, zawsze znajdziesz drogę powrotną do siebie, bez względu na to jak daleko w morze się wybierzesz.

Ciało, a umysł

Podążaj za swoją strategią i autorytetem” to nie abstrakcyjny koncept, ale coś, co trzeba* poczuć od wewnątrz. Oba elementy przywodzą z powrotem do naszego ciała i energii. Przyzwyczailiśmy się, aby podejmować decyzje z umysłu. W umyśle nie ma pełni informacji, tu znajduje się tylko to, co świadome. Natomiast to ciało ma pełnię informacji, ciało zna świadome i nieświadome. Human Design przekierowuje naszą uwagę z powrotem do ciała, dzięki temu możemy podejmować najtrafniejsze, najlepsze dla nas decyzje.

Poczucie jak działa Twój autorytet w ciele jest niezwykle istotne. Szanowanie swojego autorytetu jest jednym z fundamentów życia w zgodzie ze sobą. Kiedy działasz w zgodzie ze swoim typem, strategią i autorytetem, w następnej kolejności możesz schodzić dalej w głębię Human Design, poznawać kolejne warstwy systemu (a jest ich naprawdę wiele).

*trzeba – Nie trzeba, można… Proszę, pamiętaj że zawsze masz wybór. Wybieraj to, co uważasz za stosowne dla siebie, resztę odpuść. To ważne, aby na każdym etapie wybierać w zgodzie ze sobą. Tu nie chodzi o to, żeby nakładać na Ciebie kolejne „muszę”, „trzeba”, „należy”… Będę o tym tutaj bardzo często przypominać.

Rodzaje autorytetów

Autorytet na Twojej mapie Human Design to jedno ze zdefiniowanych centr energetycznych lub kombinacja zdefiniowanych centr (z wyjątkiem autorytetu księżycowego, ponieważ autorytet ten może mieć tylko Reflektor, których nie ma zdefiniowanych centr).

Decyzje w Human Design podejmujemy właśnie przy wsparciu centr energetycznych. Jedno centro (lub ich kombinacja) zostało oddelegowane, żeby być doradcą i podpowiadać jaka jest najlepsza ścieżka. W praktyce polega to na tym, że centro, będące autorytetem, komunikuje swoją wolę. Naszą rolą jest nauczyć się tej komunikacji, usłyszeć, co mówi centro i następnie podążać za swoim autorytetem.

Rodzaje autorytetów:

  • Autorytet Emocjonalny – Centro Emocjonalne zdefiniowane,
  • Autorytet Sakralny – Centro Sakralne zdefiniowane,
  • Autorytet Intuicyjny – Centro Śledziony (Intuicyjne) zdefiniowane,
  • Autorytet Ego – Centro Serca (Ego) zdefiniowane,
  • Autorytet Samoprojektujący – Centro G zdefiniowane,
  • Autorytet Mentalny – kombinacja zdefiniowanych centr: Centro Głowy, Ajna, Gardło
  • Autorytet Zewnętrzny / Czekanie na cykl księżycowy – wszystkie centra niezdefiniowane lub otwarte

Co jeśli na wykresie mamy więcej zdefiniowanych centr? Potrzebujemy odnieść się do hierarchii centr w autorytetach: 1) Centro Splotu Słonecznego, 2) Centro Sakralne, 3) Centro Śledziony, 4) Centro Ego / Serca 5) Centro G, 6) Centro Gardła + Ajna + Głowa.

Możliwe wyzwania

Zwróć uwagę na:

  • umysł – siła przyzwyczajenia, aby podejmować decyzje z głowy, a nie z ciała >>> powrót do ciała, „wyjście z głowy”,
  • zaufanie – jak mam podążyć za tym, co mówi mój autorytet? >>> krok po kroku, najpierw mały, potem coraz większy,
  • usłyszenie swojego autorytetu – wewnętrzne poczucie, usłyszenie w jaki, specyficzny, sposób działa Twój autorytet wewnętrzny >>> eksperymenty, testy i doświadczenia.

To może być proste! Możliwe wyzwania nie oznaczają, że na pewno na swojej drodze taką trudność napotkasz… Często potrzebujemy zdecydować i uwierzyć, że to może być proste.

Autorytet emocjonalny

Autorytet emocjonalny polega na tym, że przed podjęciem decyzji doświadczasz fali emocji. Te emocje nie mają kontekstu, a czas ich trwania może być różny (od kilku minut do do kilku dni). Tu bardzo ważne jest to, że decyzja musi pozostać spójna w czasie. Jeśli czujesz „tak” w odpowiedzi na okazję, to to „tak” musi pozostać prawdziwe przez czas fali emocjonalnej. Jeśli twoje uczucia są zmienne, to nie jest to właściwa decyzja.

Potrzebujesz płynąć na falach swoich emocji, zanim się w pełni zaangażujesz w dany temat. Unikniesz tym samym rozczarowań. Przypomnij sobie te doświadczenia, kiedy w ekscytacji i na fali radości powiedziałaś „tak”, żeby kolejnego dnia obudzić się z poczuciem „o nie, w co ja się wpakowałam”.

Autorytet emocjonalny nie jest stworzony do spontaniczności. Tu potrzeba czasu na podjęcie decyzji i warto go sobie zapewnić. To najlepszy sposób na uhonorowanie Twojego procesu podejmowania decyzji. Czekanie na jasność jest niezbędne, aby nie doświadczyć rozczarowania czy żalu. Niech Twoją mantrą będzie „Potrzebuję kilku dni na podjęcie decyzji„.

W trakcie trwania swojej fali emocjonalnej doświadczysz wzlotów, upadków i wszystkiego pomiędzy. Nie będziesz mieć 100% pewności, co do decyzji. Jeśli masz 70 lub 80% „na tak”, możesz mieć pewność, że jest to właściwa decyzja dla Ciebie.

Autorytet Sakralny

Autorytet Sakralny polega na tym, że ciało reaguje ekscytacją oraz pojawiają się mechaniczne odpowiedzi, odczucia w ciele, które mogą być odczuwane na wiele sposobów. To może być wewnętrzny uśmiech (mój przypadek), uczucie wzrastania czy uniesienia ciała w zachwycie, brzęczenie w brzuchudyskretne przechylenie ku jednej odpowiedzi, rozświetlenie się na widok czegoś, co spotykasz na swojej drodze, ciągnięcie (tak) lub pchanie (nie) w ciele. Ta reakcja może się również wyrażać dźwiękowo – mhm, w formie spontanicznych pomruków, które wydobywają się z ciała.

Autorytet Sakralny zawsze odpowiada na pytania zamknięte: to czy to (dwie opcje do wyboru), tak czy nie. Można go używać zarówno do najprostszych decyzji (zjeść na śniadanie jajecznicę czy owsiankę?), jak i tych najważniejszych (czy chcę prowadzić biznes online?).

To Twój wewnętrzny GPS, który działa zawsze, pracuje nieprzerwanie, odpowiadając na wszystko, co Cię otacza. Twoją rolą jest poczekać na pojawienie się właściwych rzeczy, propozycji, możliwości lub osób i wsłuchanie się w odpowiedzi pochodzące z Twojego wnętrza.

Autorytet Sakralny czasami zmienia zdanie, im bliżej na osi czasu dana sytuacja, tym pewniejsze tak, pewniejsza decyzja autorytetu.

Jeśli chcesz sprawdzić jak działa Twój Autorytet Sakralny poproś kogoś, aby zadał Ci pytania zamknięte, pytania typu „tak/nie”. Dzięki temu będziesz mogła doświadczyć jak Twój autorytet działa w praktyce.

Podsumowując Twój system decyzyjny opiera się na odpowiedziach Twojego Centrum Sakralnego, które reaguje na sygnały płynące z otoczenia w każdej chwili.

Autorytet Intuicyjny

Autorytet Intuicyjny, Śledziony polega na tym, że ciało wie w danej chwili, w teraźniejszości. To wewnętrzne wiedzenie, które najczęściej nie ma logicznego sensu.

Komunikat z Centra Intuicji jest krótki, czytelny i nie zmienia zdania. Może być odczuwany na wiele różnych sposobów. To może być wewnętrzne wiedzenie, szept, cichy komunikat, co jest dla Ciebie właściwe; uczucie, gdy wiesz, że coś jest dobre lub złe. Twój instynkt jest Twoim wewnętrznym przewodnikiem w procesie podejmowania decyzji. Potrzebujesz zbadać jak działa Twoje Centro Śledziony, w jaki sposób się z Tobą komunikuje (głos, wiedzenie, odczuwane doznanie).

Zdefiniowane Centro Śledziony komunikuje się poprzez zmysły. Spontanicznie „wysyła” wiadomość, aby podjąć decyzję w chwili obecnej. Nie potrzeba czasu na rozważania czy przetwarzania informacji. Osoba z Autorytetem Śledziony od razu wie, co jest prawdziwe. Z jednej strony Intuicja może ostrzegać przed czymś, a z drugiej zachęcać do działania.

Autorytet Intuicyjny występuje u Projektorów i Manifestorów, a Generatorów może działać wspierająco przy Autorytecie Sakralnym.

Autorytet Ego / Serca

Autorytet Ego / Serca polega na dostrojeniu się do pragnień serca, do pragnień wielkich rzeczy, tego, czego chcesz – obfitości, miłości, wielkiego sukcesu, wspaniałej kariery, milionowego biznesu… Ważne, aby to były Twoje wielkie marzenia i pragnienia, a nie otoczenia czy innych ludzi w Twoim środowisku. „Rób, co chcesz” – to Twoje zdanie klucz.

Podejmowanie decyzji w zgodzie z Autorytetem Serca polega na wsłuchaniu się w głos serca i podążaniu za pragnieniami, by w konsekwencji przybliżyć osobę z Autorytetem Ego do jej wielkości i sprawczości. Serce będzie Cię „przyciągać” i „odpychać” do różnych rzeczy, kiedy będzie na „tak” lub na „nie”. Oczywiście, te odczucia, jak w przypadku każdego autorytetu, będą bardzo indywidualne w swoim odbiorze. Ważne, żeby odnaleźć swój własny, wewnętrzny sposób komunikacji.

W przypadku tego rodzaju autorytetu szczególnie istotne jest, aby zaufać swojemu głosowi. Zwróć uwagę, aby to umysł „nie przejął” kontroli w podejmowaniu decyzji i nie zaczął podpowiadać, co powinnaś powiedzieć. Zaufaj, że to co mówisz w danej chwili Cię poprowadzi – „chcę i to zrobię”. Prawda w Twoim głosie jest kluczowa. To, co komunikujesz w danej chwili, bez zastanowienia się, co jest dla Ciebie właściwe, jest tym za czym możesz podążyć. Trochę jak małe dziecko, które krzyczy, że chce iść na plac zabaw. Chce i to komunikuje.

W przypadku zdefiniowanego Centra Serca ważna jest również energia do działania, bo to będziesz doświadczać okresów odpoczynku i okresów pracy.

Autorytet Ego występuje u Projektorów i Manifestorów.

Autorytet Samoprojektujący

Autorytet Samoprojektujący występuje tylko u Projektorów. W tym przypadku zdefiniowane Centro G, odpowiedzialne m.in. za poczucie kierunku i tożsamości, zostało oddelegowane, aby pełnić rolę wewnętrznego doradcy i podpowiadać jaka jest właściwa ścieżka. Centro G komunikuje swoją wolę, a polega to na tym, że to energia osoby wie dokąd zmierza, do czego nawet sama osoba niekiedy nie ma wglądu.

Podejmowanie decyzji przez Projektora z Autorytetem Centra G polega na tym, że ta osoba potrzebuje z kimś porozmawiać i opowiedzieć tej osobie o opcjach, które rozważa. Ma sama siebie usłyszeć, dzięki temu zyska jasność, co chce zrobić. Ważne, aby osoba wspierająca Projektora z Autorytetem Centra G nie dawała rad, nie podpowiadała czy sugerowała właściwej ścieżki. Jej rola w tym procesie sprowadza się do słuchania, by Projektor mógł usłyszeć sam siebie i podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Autorytet Mentalny

Autorytet Mentalny jest właściwy tylko dla Projektorów, którzy na swojej energetycznej mapie HD mają zdefiniowaną kombinację następujących centr: Centro GłowyCentro Ajna i Centro Gardła. Nie wszystkie 3 wymienione centra muszą być zdefiniowane, natomiast wszystkie centra poniżej Centra Gardła pozostają otwarte lub niezdefiniowane.

Tutaj bardzo dużo „dzieje się w głowie„. Występuje duża skłonność do rozmyślania, rozważania z poziomu umysłu i do analizowania. Głowa (umysł) jest wciąż aktywna. Dlatego należy „dać” jej informacje, nakarmić ją w wiedzę i odpowiednie materiały.

Użycie Autorytetu Mentalnego w praktyce to wykonanie reaserchu w danym temacie, zgromadzenie wszystkich niezbędnych danych. By w kolejnym kroku Projektor pozwolił sobie poczuć w ciele, czego naprawdę chce.

Autorytet zewnętrzny, czekanie na cykl księżycowy

Autorytet zewnętrzny – czekanie na cykl Księżycowy ma tylko Reflektor, czyli typ energetyczny, który wszystkie centra ma niezdefiniowane lub otwarte.

Jest to energia niezwykle wrażliwa i by podjąć właściwą dla siebie decyzję Reflektor powinien dbać o swoje energetyczne bhp, o czas dla siebie, a także o swoje środowisko. W ten sposób będzie wiedzieć, czego naprawdę chce od życia.

Przed podjęciem ważnej dla siebie decyzji Reflektor powinien połączyć się z cyklem księżycowym i poczekać 28 dni przed przed jej podjęciem. Powtarzalny wzór księżyca pozwala na głębokie poczucie wewnętrznej wiedzy na temat tego, co jest dla właściwe. Tutaj także ważna jest obserwacja odczuć i samopoczucia, bo może się wydarzyć tak, że wystarczy poczekać do określonej fazy księżyca, która pomaga uzyskać jasność. Mocne obserwowanie siebie na przestrzeni całego cyklu księżycowego może skrócić czas wyboru najlepszej dla siebie opcji.

Autorytet zewnętrzny należy wykorzystywać tylko do istotnych, życiowych decyzji. Do tych „bieżących” w zupełności wystarczy podążanie za swoim „chcę/nie chcę„.

Spodobał Ci się wpis? Proszę, podaj dalej. Dziękuję!

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Wojnowska Human Design Coach

O MNIE

Wspieram właścicielki kobiecych biznesów online w prowadzeniu biznesu w zgodzie ze sobą, w poczuciu lekkości i spokoju, w oparciu o system zarządzania własną energią oraz HUMAN DESIGN.

Human Design Generator
Scroll to Top